Jaki test na koronawirusa wybrać?

Test covid Kalisz

Pandemia, która – wbrew początkowym zapewnieniom – miała trwać chwilę, rozgościła się na świecie na dobre dlatego warto regularnie przeprowadzać test na koronawirusa. Wszyscy powoli przyzwyczajają się do życia z wirusem wśród nas. Jednak to przyzwyczajenie nie może uśpić naszej czujności. Należy pamiętać o tym, że w trosce o zdrowie swoje, a także innych osób, trzeba zwracać uwagę na wszelkie objawy chorobowe. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w okresie grypowym. Przypadkowo można pomylić zarażenie koronawirusem z grypą. Jednak istnieje kilka charakterystycznych objawów COVID-19, które pozwolą odróżnić koronawirus od sezonowej grypy. Twój niepokój powinno wzbudzić, jeśli odczuwasz:

  • brak węchu (bez kataru),
  • brak smaku,
  • wysoką gorączkę,
  • uporczywy kaszel, duszności,

Gdy pojawią się u Ciebie te symptomy, prawdopodobnie zaraziłeś się koronawirusem. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, najlepiej od razu wykonaj test na COVID-19.

Rodzaje testów na koronawirusa

Istnieją różne rodzaje testów na koronawirusa i chyba każdy o tym wie. Jednak w chwili, gdy zaczynamy zastanawiać się, czy zostaliśmy zarażeni COVID-19, zazwyczaj nie wiemy co zrobić, aby jak najszybciej to sprawdzić. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że niektóre z dostępnych testów na koronawirusa, nie wykrywają toczącej się w organizmie infekcji, tylko przeciwciała, które wirus wytworzył po przebytej chorobie.

Jeśli więc czujesz się wyjątkowo osłabiony, nie czujesz zapachu ani smaku, masz duszności, a dodatkowo nie możesz zbić gorączki, to znaczy, że powinieneś jak najszybciej wykonać jeden z tych testów na koronawirusa:

  • Test PCR-RT, który jest najskuteczniejszy (99%) w wykrywaniu istniejącej w organizmie infekcji COVID-19. Jest on zalecany przez WHO, dlatego jeśli chcesz być pewny, że nie doszło do pomyłki podczas diagnozy, zdecyduj się na ten test (zwłaszcza, gdy masz charakterystyczne objawy koronawirusa).

Pobranie wymazu do testu PCR-RT trwa krótką chwilę, nie musisz więc niczego się obawiać. Może to być niekomfortowe uczucie, ponieważ wymazówkę trzeba włożyć do gardła lub nosogardzieli, ale nawet nie zauważysz, gdy już będzie po pobraniu.

Wynik takiego testu otrzymuje się zazwyczaj po 2 dniach roboczych. Jeśli jest on negatywny uprawnia do wydania tzw. paszportu covidowego. Warto więc wykonać ten test przed podróżą (również w przypadku, gdy nie mamy objawów COVID-19, ponieważ może on być obecny w organizmie bezobjawowo). Potrzebujesz na szybko wykonać test na Covid w Kaliszu? Skontaktuj się z nami – https://testcovidkalisz.pl/

Jeśli wynik będzie dodatni, czeka Cię kwarantanna.

  • Test antygenowy – jest to szybki test (wyniki dostępne są zaraz po jego wykonaniu), który zalecany jest dla osób mających charakterystyczne objawy koronawirusa. Wymaz do wykonania testu pobierany jest z nosogardzieli i umieszczany na specjalnej płytce. Niestety, pomimo zalety, jaką jest otrzymanie szybkiego wyniku, test ten ma mniejszą skuteczność w wykrywaniu COVID-19 niż test PCR-RT.
  • Test na przeciwciała SARS-CoV-2

Jeśli aktualnie nie masz objawów koronawirusa, ale myślisz, że mogłeś być zarażony jakiś czas temu, wykonaj test na przeciwciała. Jest to zwyczajne pobranie krwi. Na wynik zazwyczaj czeka się około 2 dni. Jeśli jest on dodatni – faktycznie chorowałeś na COVID-19 i w Twoim organizmie wytworzyły się przeciwciała.

Gdzie wykonać test na Covid-19 w Kaliszu?

Testy na koronawirusa wykonujemy szybko i bezpiecznie w naszym punkcie (Kalisz, ul. Dobrzecka 57) lub z dojazdem bezpośrednio do pacjenta. Zadzwoń i umów się!