Jak przebiega test na koronawirusa?

Jak przebiega test na koronawirusa

W okresie pandemii ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli tylko zauważymy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy zweryfikować czy mamy do czynienia z zarażeniem koronawirusem. Charakterystyczne dla COVID-19 symptomy ciężko pomylić z inną chorobą. Najczęściej, gdy odczuwamy brak węchu i smaku, towarzyszy nam duszący kaszel, a także mamy wysoką gorączkę, zostaliśmy zarażeni koronawirusem. W takiej sytuacji konieczne jest wykonanie testu na koronawirusa. Może zdarzyć się również, że mieliśmy kontakt z osobą, która miała takie objawy, zaraziła nas i w naszym organizmie COVID-19 przebiega bezobjawowo. Wtedy również istnieje konieczność udania się na test na koronawirusa, abyśmy nieświadomie nie zarażali innych osób. Jeśli nie chcesz jechać lub iść bezpośrednio do punktu pobrań (ul. Dobrzecka 57, Kalisz), możesz zadzwonić i umówić się na test na koronawirusa w swoim domu – nr telefonu 786 275 552 !

Jak wygląda test na korowirusa? Rodzaje testów w Kaliszu.

W zależności od tego, w jakiej jesteśmy sytuacji, musimy wybrać odpowiedni rodzaj testu na koronawirusa, ponieważ różnią się one między sobą.

Mamy do wyboru:

  • Testy na COVID-19 z wymazu: specjalną wymazówkę umieszcza się głęboko w nosie pacjenta i pociera, a następnie w ten sam sposób wymaz pobierany jest z gardła. Samo pobranie wymazu trwa kilka sekund, nie jest więc inwazyjnym badaniem, jedynie lekko nieprzyjemnym.

W ten sposób wykonuje się test RT-PCR oraz szybki test antygenowy. Należy pamiętać, że do pobrania wymazu na test na koronawirusa trzeba się przygotować. Nie można kilka godzin wcześniej myć zębów, płukać ust płynem do higieny jamy ustnej, a także trzeba być na czczo. (więcej informacji tutaj: https://testcovidkalisz.pl/czy-do-testu-na-koronawirusa-trzeba-sie-przygotowac)

  • Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2: pacjentowi pobiera się krew, a następnie bada się, czy w danej próbce krwi znajdują się przeciwciała. Jeśli są obecne, oznacza to, że pacjent chorował na COVID-19 i w jego organizmie wytworzyły się przeciwciała. Test ten zalecany jest dla osób, które w niedalekiej przeszłości zostały zarażone koronawirusem lub, które podejrzewają, że przeszły chorobę bezobjawowo (np. po kontakcie z osobą z pełnymi objawami koronawirusa). Do tego badania nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać.

Jak długo czeka się na wyniki testu na koronawirusa?

Czas oczekiwania na wyniki testu na koronawirusa zależy w dużej mierze od zainteresowania testami w danej chwili. Jednak z całą pewnością najszybszy jest test antygenowy wykonywany na podstawie wymazu z nosa i gardła. Wyniki są dostępne po kilkunastu minutach od wykonania testu. Należy jednak pamiętać, że nie jest on najbardziej wiarygodny i może służyć jedynie jako pomocnicze narzędzie do diagnozy. Najskuteczniejszym testem na koronawirusa jest RT-PCR, który jest rekomendowany przez WHO. Jednak na jego wyniki trzeba czekać 1-2 dni robocze. Podobny czas oczekiwania jest również w przypadku testu z krwi na przeciwciała.

Warto wykonać odpowiednio wybrany test na COVID-19, aby mieć pewność, że możemy bez obaw przebywać w miejscach publicznych, a także brać udział w uroczystościach rodzinnych. Nie narażaj innych – zbadaj się już dziś ! Zadzwoń: 786 275 552 !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *