Jak długo czeka się na wyniki testu na koronawirusa?

Jak długo czeka się na wyniki testu na koronawirusa?

W dobie pandemii spotykają nas niespodziewane sytuacje. Nie raz zdarza się, że musimy zmieniać swoje plany na ostatnią chwilę ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem. A nawet jeśli tych obostrzeń nie ma, to może zdarzyć się, ze mieliśmy kontakt z osobą zarażoną koronawirusem lub nagle pojawią się u nas charakterystyczne objawy COVID-19 i musimy izolować się od innych. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest szybkie wykonanie testu na koronawirusa. Jak długo czeka się na wynik testu na koronawirusa zależy od tego jaki rodzaj testu wykonujemy. Jeśli jesteśmy zdrowi i wynik wyjdzie negatywny, unikniemy kwarantanny. Pozwoli to na realizację zamierzonych spraw zgodnie z wcześniej ustalonym planem.

Różne rodzaje testów na koronawirusa

Testy na koronawirusa dzielą się na takie, które wykonuje się na podstawie wymazu pobranego z nosa i gardła oraz na test z krwi.

Testy, do których pobierany jest wymaz z nosa i gardła:

  • Test RT-PCR to najbardziej skuteczny test na koronawirusa. Wykrywa istniejącą infekcję COVID-19, dlatego polecany jest dla osób, które mają wysoką gorączkę, brak węchu i smaku, kaszel, duszności. Mogą też go wykonać osoby, które miały kontakt z kimś zarażonym koronawirusem i obawiają się, że przechodzą COVID-19 bezobjawowo.
  • Szybki test antygenowy – jest bardzo skuteczny (90%), ale nie jest zalecany jako główne narzędzie do diagnozy COVID-19,ponieważ nie jest tak czuły jak test RT-PCR. Jego zaletą jest szybkość otrzymania wyniku. Również wykrywa istniejącą w organizmie infekcję.

Do tych testów należy się odpowiednio przygotować na kilka godzin przed: nie myć zębów przed pobraniem wymazu, nie żuć gumy, nie ssać tabletek na ból gardła, nie używać sprayu do nosa na katar, nie palić papierosów, być na czczo.

Test z krwi na koronawirusa:

  • Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 to test na koronawirusa, który polega na pobraniu krwi. Nie trzeba się do niego przygotowywać ani być na czczo. Wykrywa przeciwciała w organizmie, które wytworzyły się po infekcji COVID-19.

Ile czeka się na wynik testu na koronawirusa?

Jak zostało wspomniane wcześniej, czas trwania oczekiwania na wynik testu na koronawirusa zależy od tego jakiego rodzaju test wykonujemy. Istotne też jest zainteresowanie testami w danej chwili. Wszystko zależy od ilości osób chętnych na badanie.

Jak długo czeka się na wyniki testu na koronawirusa:

  • Test RT-PCR: do 48 godzin
  • Szybki test antygenowy: kilkanaście minut
  • Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2: do 48 godzin

Jeśli potrzebujesz otrzymać zaświadczenie z wynikiem testu na koronawirusa, zależy Ci na czasie i szybko musisz zrobić tzw. paszport covidowy, zadzwoń i umów się na badanie: 786 275 552

Pobranie materiału do testu na koronawirusa wykonujemy bezpiecznie w punkcie w Kaliszu na ul. Dobrzeckiej 57 lub z dojazdem do pacjenta.

Test na koronawirusa w domu to szczególnie wygodne rozwiązania dla osób, które źle się czują i nie chcą jechać do punktu pobrań. Należy pamiętać, że podejrzewając u siebie infekcję COVID-19 nie należy przemieszczać się za pomocą środków komunikacji miejskiej, aby nie zarażać innych osób.

Jeśli więc mieszkasz w Kaliszu (lub okolicach) możesz umówić się na test na koronawirusa z dojazdem do domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *