Czy do testu na koronawirusa trzeba się przygotować?

Test na koronawirusa RT-PCR z tłumaczeniem

Bywają sytuacje, gdy udajemy się do lekarza lub do punktu pobrań na specjalistyczne badanie. Często wymaga to odpowiednich przygotowań. Przed niektórymi badaniami np. trzeba pić dużo wody lub – zupełnie na odwrót – być całkowicie na czczo. Dlatego wiele osób zadaje sobie pytanie – czy do testu na koronawirusa trzeba się przygotować? Postaramy się udzielić wyczerpującej odpowiedzi, aby zminimalizować stres przed badaniem na COVID-19.

Test RT-PCR – jak się przygotować?

Test RT-PCR jest uznawany za najbardziej wiarygodny wśród testów na COVID-19. Rekomendowany jest dla osób, które mają charakterystyczne objawy koronawirusa (brak węchu i smaku, wysoka gorączka, duszący kaszel). Dlatego zapewne każdy z nas, podchodząc do zrobienia tego testu, chciałby jak najlepiej się przygotować, aby uniknąć fałszywie ujemnego wyniku. Niestety, są możliwe przypadki, gdy wymaz do badania jest nieprawidłowy, przez co diagnoza jest wątpliwa. Co zrobić żeby nie zakłócić wyniku testu PCR na koronawirusa? Przed pobraniem wymazu:

  • nie myć zębów (pasta do zębów może zafałszować wynik),
  • nie płukać ust płynem do higieny jamy ustnej ani nie żuć gumy w celu odświeżenia oddechu,
  • nie jeść 3 godziny przed pobraniem wymazu,
  • nie używać tabletek do ssania (na ból gardła),
  • nie używać kropli do nosa,
  • nie palić papierosów.

Niewątpliwie przygotowanie do tego testu wymaga trochę poświęcenia, ale te wszystkie zakazy mają na celu uchronić nas przed otrzymaniem fałszywie ujemnego wyniku.

Jeśli nie chcesz tracić czasu w drodze do punktu pobrań, możesz mieć pobrany wymaz do badania u siebie w domu – oferujemy możliwość dojazdu do pacjenta w Kaliszu i okolicach. Sprawdź to – zadzwoń pod numer telefonu 786 275 552 i zapytaj o pobranie wymazu w swoim domu.

Test antygenowy – czy trzeba być na czczo?

Do szybkiego testu antygenowego należy przygotować się podobnie jak do testu RT-PCR. Pobranie wymazu wygląda tak samo (z gardła i nosa), więc wszelkie czynności, które są zabronione przed testem RT-PCR, są również zabronione przed pobraniem wymazu do testu antygenowego. Pacjenci zazwyczaj pytają, czy trzeba być na czczo. Tak, przed pobraniem wymazu nie można jeść, a także zastosować się do zaleceń opisanych powyżej w przypadku przygotowania do testu RT-PCR.

Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2

Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 wykonuje się, jeśli istnieje podejrzenie, że przebyło się COVID-19 w niedalekiej przeszłości lub jeśli pacjent chce się upewnić, czy nie przeszedł choroby bezobjawowo (pamiętajmy, że zdarzają się takie przypadki). Jeśli organizm został zarażony koronawirusem, to z całą pewnością wytworzył przeciwciała i zostaną one wykazane podczas tego badania. Test na przeciwciała anty-SARS-CoV-2 wykonuje się z krwi. Nie ma konieczności, aby się specjalnie przygotowywać do tego badania. Pacjent nie musi więc być na czczo. Nie ma również potrzeby unikania mycia zębów czy ssania tabletek na gardło.

Jeśli pomimo tych informacji, masz jakieś pytania – zadzwoń, rozwiejemy Twoje wątpliwości: 786 275 552. Testy wykonujemy w punkcie: ul. Dobrzecka 57, Kalisz lub z dojazdem do pacjenta.

3 thoughts on “Czy do testu na koronawirusa trzeba się przygotować?

Comments are closed.